Ocak 2009 ortalarında İzmir'de yapılan Türkiye Judo Şampiyonası'nda, İstanbul'a geldiğinde Judo ve Kuraş Derneği Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarla tanışıp, fikir alış verişinde bulunacağı sözünü veren yeni Judo ve Kuraş Federasyonu Başkanı Fatih UYSAL, bu sözünü 21-22 Mart 2009 tarihinde İstanbul'da yapılan Uluslar arası Ümitler Marmara Judo Turnuvası'nda yerine getirdi.

Dernek Başkanı Hayrettin ÖZTÜRK, Yönetim Kurulu üyeleri Salim BAŞBUĞ, Ömer EROL, Nuhi HEKİMOĞLU, Mehmet AYGÜN, Gündüz ATİK, Cem KORUTÜRK'le birlikte, İstanbul Judo ve Kuraş İl Temsilcisi Ali KIROĞLU ve gazeteci Muzaffer ILICAK'ın da iştirak ettiği Başkan Fatih UYSAL'la bir saati bulan ve samimi bir ortamda geçen sohbet yapma imkanı bulduk.

Kısa bir tanışma ve hal-hatır sormadan sonra Başkan UYSAL "Judo ve Kuraş Federasyon Başkanlığı'nı 4 yıl değil, 44 yıl yapmayı düşünüyorum. Önümüzdeki dönemdeki hedefim, sadece Türkiye'nin değil Avrupa ve hatta Dünya'nın Judo Federasyon Başkanı olmak." diyerek büyük hedeflerle yola çıktığını, teknik kadro ve antrenörlerin eğitimi için yurt dışından uzman eğitimciler getirteceğini ve yine antrenör ve hakemlerimizin eğitilmesi için yurt dışı kurs ve seminerlere göndereceğini belirtti.

2009 yılı Federasyon bütçesinin GSGM tarafından 1.750.000,-TL olarak belirlendiğin açıklayan Başkan UYSAL, "Eski Federasyon bize 900.000,- TL borç bıraktı. Bugüne kadar da bu borcun 150.000,-TL'sini ödedik. Bu yılın bütçesinden geçen dönemin borcunu çıkarttığımızda elimizde maalesef 850.000.- TL gibi cüz'i bir rakam kalıyor. Bu arada eski dönemden kalan borç kalemlerini görevlendirdiğimiz bir avukat vasıtasiyle teker teker incelettiriyoruz.Üzülerek söylemeliyim ki, devredilen borcun büyük bir kısmının usulsüz yapılan harcamalardan oluştuğunu tesbit ettik. Geçen dönemin bütün harcama kalemleri teker teker inceleniyor, ekstra ve kanunlara uygun yapılmayan harcamalar, eski Başkan ve bu ödemelerin altında imzası bulunan Yönetim Kurulu üyelerine bildirilecek, usulsüz olarak yapılan harcamaların Federasyon'a geri ödenmesi istenecek, ödenmemesi halinde ise, bu şahıslar hakkında dava açılarak, hapis cezası dahi gündeme gelebilecek" dedi.

Görev verdiği Teknik direktör ve antrenörlere bir yıl süre tanıyacağını ve 2009 yılı sonunda bu arkadaşlarla oturup, başarılı olup olmadıklarını değerlendireceklerini ve başarısız olanlara teşekkür edip, göndereceğini ve yeni antrenörleri göreve çağıracağını söyleyen Başkan UYSAL, eski dönemlerde judo ahlak ve prensiplerine uygun davranmadığı halde görev verme durumunda kaldığı arkadaşlara;"Yeni dönemde hepiniz için birer beyaz bir sayfa açıyorum. Eski hatalarınıza ve yanlışlarınıza bir sünger çekiyorum. Ancak başkanlığım dönemimde yapacağınız judo ahlakına uymayan en ufak bir davranışınızda judo hayatınızı bitiririm, bunu böyle bilin" dedim.

2009 yılının ilk üç ayında bilhassa büyüklerde katıldığımız turnuvalarda sporcularımızın ilk üçe girip, madalya elde edemediklerini hatırlattığımızda Başkan UYSAL, " En az 1-2 yıl Büyükler Avrupa ve Dünya Judo Şampiyonaları'nda madalya beklemiyorum. Ancak bu sürelerin sonunda Uluslar arası Şampiyona ve Turnuvalarda madalya alacak bir seviyeye gelebileceğimize inanıyorum. Dört yıllık Federasyon Başkanlığımdaki nihai hedefim ise, tabii ki, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na mümkün olduğu kadar fazla sporcu ile katılıp, madalya kazanmak olacaktır."dedi.

"Samimi olarak söylüyorum, her sabah Judo ve Kuraş Derneği'nizin haber sitesini okumadan göreve başlamıyorum" diyerek bizleri onurlandıran Başkan UYSAL, Judo Federasyonu'nun web sitesinin de önümüzdeki günlerde daha iyi bir duruma getireceklerinin müjdesini verdi. Yine bu yıl içerisinde Fedarasyon adına 2-3 ayda bir olmak üzere bir "Judo Dergisi" çıkartacaklarını, 2010'dan itibaren de bu dergiyi aylık periyodlarla judo camiasına sunacaklarını söyledi. Bu derginin hazırlanıp, basılması ve neşredilmesiyle ilgili çalışmalar içerisinde bulunduğunu söylediğinde de, ben bu noktada hem Dernek olarak ve hem de yıllarca "Karakuşak" adında bir mücadele sporları dergisi çıkartan ve halen de "beyazkusak.com" adlı judo, karate, tekvando ve diğer mücadele sporları haber sitesi bulunan eski judocu ve gazeteci arkadaşımız Muzaffer ILICAK'la birlikte Federasyon olarak çıkartmayı düşündükleri Judo Dergisi'nin yayımlanmasına talip olabileceğimizi söyledim. Başkan UYSAL'da bu teklifimi Yönetim Kurulu'na götüreceğini ve en kısa bir sürede de, bizlere olumlu bir kararla döneceğine inandığını belirtti.

Başkan UYSAL'la birlikte olduğumuz bir saatin nasıl geçtiğini anlayamadığız sohbetin son cümlelerini Dernek Başkanımız Hayrettin ÖZTÜRK söyledi: "Bizler de judo ve kuraş sporunun bir sivil toplum kuruluşu olarak sizin ve Federasyonunuzun Türk judosuna ve gençliğine faydalı her çalışmasında yanında olacağımızı, ancak yine sizin ve gerekse ekibinizin yapacağı hata ve yanlışlıklarda ikaz görevimizi yerine getireceğimizi bilmelisiniz." dedi.

 

Mart 2009