×

Uyarı

Joomla_3.10.12-Stable-Update_Package.zip silme başarısız.

Perşembe, 19 Nisan 2012

28 Temmuz - 03 Ağustos 2012 tarihlerinde İngiltere'de yapılacak Londra Olimpiyat Oyunları'na katılacak judocular Nisan sonu Rusya Federasyonu'nun Chelyabinsk şehrinde yapılacak Büyükler Avrupa Judo Şampiyonası sonrası kesinleşecek.

Uluslararası Judo Federasyonu'nun, 2012 Avrupa Judo Şampiyonası öncesi açıkladığı (27 Şubat 2012) kesin olmayan Olimpiyat Sıralama Listesi'ne göre 3 milli judocumuz Londra Olimpiyat Oyunları'na katılmaya hak kazanıyor. Bu sporcularımız; Gülşah KOCATÜRK (+78 kg), Sezer HUYSUZ (-73 kg) ve Ahmet SARI (-81 kg).

2010 Avrupa Judo Şampiyonası'ndan başlayarak 2012 Avrupa Judo Şampiyonası'na kadar yapılan Masterler, Dünya ve Kıta Şampiyonaları, Grand Prix, Grand Slams ve Dünya Kupaları'nda ilk 7 dereceye girerek puan toplayıp (13-24 ay arasında alınan puanların %50'si, son 12 ay alınan puanların %100'ü) Dünya Sıralama Listesi'nde 620 puanla 11. sırada yer alan bayan milli judocumuz Gülşah KOCATÜRK, listenin üst sıralarında üç ülkeden ikişer sporcunun daha bulunması üzerine Olimpiyat Sıralama Listesi'nde 8. sırada yer alarak Londra Olimpiyat Oyunları'na katılması kesinleşen ilk ve tek sporcumuz. Bu kiloda Olimpiyatlara katılma mücadelesi veren  diğer bayan sporcumuz Belkıs Zehra KAYA ise, 350 puanla D.S.L.'nde 35. sırada yer alması ve "Olimpiyatlarda bayanlar kategorisinde puanı en yüksek 14 farklı ülke sporcusu yarışabilir" kuralı nedeniyle 2012 Avrupa Judo Şampiyonu olsa dahi elde edeceği 180 puanla ancak 530 puana ulaşabileceği için hiçbir şansı bulunmamakta.

Erkek judo milli takımızda -73 kg'da yarışan iki sporcumuzdan D.S.L.'nde 340 puanla 28. olan Sezer HUYSUZ ve 334 puanla 29. sırada bulunan Hasan VANLIOĞLU, "Olimpiyatlara erkekler kategorisinde puanı en yüksek 22 farklı ülke sporcusu katılabilir" kuralı gereği Olimpiyatlara iştirak edebilmek için kıyasıya bir mücadele içerisindeler. Hasan VANLIOĞLU'nun, 6 puanla farkla Oimpiyat Oyunları'na katılma hakkına sahip olan Sezer HUYSUZ'u, Chelyabinsk'teki Avrupa Judo Şampiyonası'nda elde edeceği iyi bir derece ile geçip Londra'ya gitme şansı bulunuyor. Sezer HUYSUZ'un 2004 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda judoda Türkiye'yi temsil eden tek sporcumuz olduğunu ve ilk turda Avustralya'lı Dennis IVERSON'u yenip ikinci turda ev sahibi ülke sporcusu Çin'li Rijigawa SI'ye yenilerek elendiğini hatırlatmak istiyorum. Bakalım Sezer HUYSUZ, müsabıklık hayatını ikinci kez Olimpiyat Oyunları'na katılarak kapatma başarısı gösterebilecek mi?

Londra Olimpiyat Oyunları'na Avrupa Judo Şampiyonası öncesi katılma hakkı kazanan üçüncü sporcumuz ise Ahmet SARI. Bu sporcumuz, Olimpiyatlara doğrudan katılan 22 sporcu içerisinde olmamasına rağmen sıkletinde Avrupa kıta kontenjanında 216 puanla ikinci sırada yer alarak Olimpiyatlara iştirak edecek. (Erkeklerde 14, bayanlarda 11 toplam 25 sporcu Avrupa kıta kontenjanından Olimpiyat Oyunlarına katılacak). Ancak, Ahmet SARI'nın Olimpiyatlara katılabilmeyi garantilemesi için önümüzdeki Avrupa Şampiyonası'nda iyi bir derece yaparak puanını artırıp daha üst sıralara çıkması veya en azından yerini muhafaza etmesi  ya da alt sırada bulunan Avrupa'lı rakiplerinin ilk yediye girerek puan toplayamamaları gerekiyor.

2012 Avrupa Judo Şampiyonası öncesi Londra Olimpiyat Oyunları'na katılma şansı az da olsa süren bayan milli takım sporcularımızdan Aynur SAMAT (-52 kg), bugüne kadar topladığı 376 puanla D.S.L.'nde 25. sırada yer alırken, Avrupa kıta kontenjanında 472 puanla birinci sırada bulunan Lüksemburg'lu Marie MULLER ile, 454 puanla ikinci sıradaki Fin'li Jaona SUNDBERG'in arkasında yer alıyor. Aynur SAMAT'ın da, üst sıradaki bu rakiplerinin Avrupa Şampiyonası'nda ilk yediye girerek puan toplayamaması ve kendisinin de en azından Avrupa ikincisi olması halinde Olimpiyatlara katılması mümkün olacak.

Yine Olimpiyatlara katılma şansı az olan diğer bir bayan judocumuz Sümeyye AKKUŞ (-48 kg), 290 puanla D.S.L.'nde 27. sırada yer alırken, Avrupa kıta kontenjanında 398 puanlı D.S.L.'nde 16. sıradaki İrlanda'lı Lisa KEARNEY ve yine 398 puana sahip D.S.L.'nde 17. sıradaki Hollanda'lı Ente BIRGIT'in arkasında bulunmaktadır. Sümeyye AKKUŞ'un da, yine Olimpiyatlara katılabilmesi için kontenjandaki rakiplerinin Avrupa Şampiyonası'nda puan toplayamayıp, kendisinin Avrupa Şampiyonu olması gerekmektedir. Bu sonuçlara rağmen bu sporcularımızın üçünün de puanları yeterli olsa dahi Avrupa kontenjanından Olimpiyatlara katılma şansının olmadığını kurallar gereği puanı en yüksek ancak bir sporcumuzun Olimpiyatlara katılabileceğini de belirtmek isterim.

Judo milli takımımız erkek sporcularından Dünya Sıralama Listesi'ne giren A.Şahin KABA (-60 kg) 18 puanla 140., Mehmet DURMAZ 68 puanla 79.,Y.Emre BAYINDIR (-90 kg) 76 puanla 80., Feyyaz YAZICI (-100 kg) 75 puanla 68. ve Remzi KOCATÜRK (+100 kg) 2 puanla 151.,bayan sporcularımızdan Nazlıcan ÖZERLER (-57 kg) 36 puanla 83., Selda KARADAĞ(-63 kg) 146 puanla 47., Nurcan YILMAZ (-70 kg) 20 puanla 91. ve Ezgi YILMAZ (-78 kg) 2 puanla 99. sırada yer alarak Londra Olimpiyat Oyunları'na katılmaları için toplamaları gereken puanların çok çok altında kaldılar.

Bundan birkaç ay önce Türkiye'de yapılan uluslararası bir turnuvada spor basınına açıklamalarda bulunan Judo Federasyonu Başkanı Fatih UYSAL "Türk judosu olarak 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na 7 sıklette katılarak 5 madalya alacağız" dediğini çok iyi hatırlıyorum. Judonun 1976 Montreal ile başlayan Olimpiyat Oyunları tarihine baktığımızda  Hüseyin ÖZKAN'ın bir altın (2000 Sydney) ve Hülya ŞENYURT'un da bir bronz (1992 Barcelona) madalya aldıklarını ve Başkan UYSAL'ın Londra Olimpiyat Oyunları için koyduğu hedeflerin pek de ulaşılabilir bir hedef olmadığını görmekteyiz.

Şahsi kanaatimi soracak olursanız, Dünya Judo Federasyonu'nun resmi verilerini de dikkate alarak, Türkiye'nin judo branşında 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na en az bir, en çok da 3 sporcu ile katılabileceğini ve sporcularımızın maalesef ilk üçe girerek madalya alamayacaklarını, bir değil ama iki tur atlamalarını başarı olarak göreceğimi söyleyebilirim.

Dileğim, benim tahminlerimde yanılıp, Başkan Fatih UYSAL'ın beklentilerinin doğru çıkması...