judo

 

judo

Mihraç Akkuş, Ümitlerin Dünyasını altın madalya ile açtı

Şili’nin başkenti Santiago’da başlayan Ümitler Dünya Şampiyonası’nda ilk gün tatamiye çıkan judocularımızdan Mihraç Akkuş (55) açılışı altın madalya ile yaptı. 64 ülkeden 230 erkek ve 198 kadın sporcu, madalya kürsüsünde yer alabilmek için mücadele etmeye başladı.

İlk gün, erkekler 50 kg’da Ejder Toktay ve Abdülaziz Kara, 55 kg’da Mihraç Akkuş ve kadınlar 44 kg’da Gamze Sayma tatamiye çıkan isimler oldular.

Dört judocumuz da ilk turu bay geçerek başladıkları müsabakalarda; 55 kg’da Mihraç Akkuş altın madalya yolunda; ikinci turda Ekvatorlu, üçüncü turda Arjantinli, çeyrek finalde Kuzey Koreli ve yarı finalde Mogol rakiplerini tatami dışında bıraktı. Finalde Gürcü rakibini 22 saniyede ipponladı ve altın madalyanın sahibi oldu.

Ejder Toktay (50) sırasıyla Mogol ve çeyrek finalde Hollandalıyı yendi. Yarı finalde Brezilyalı rakibiyle başa baş geçen müsabakayı ve bronz madalya için Macarla yaptığı mücadeleyi son saniyelerde kaybetti ve beşincilikte kaldı.

Aynı sıkletteki diğer sporcumuz Kara, ikinci turda Hollandalı, çeyrek finalde Kolombiyalı rakiplerini geride bıraktı. Yarı finalde de Özbek’e geçilince bronz madalya mücadelesinde Hollandalı rakibine altın skorda kaybetti ve kilosunda ilk beşte yer aldı.

Kadınlar 44 kg’da Gamze Sayma, çeyrek finalde kendi oyununda geçildi ve repesaja kaldı. Rus rakibini son saniyeye kadar zorlayan Sayma bronz madalya fırsatını iyi kullanamadı ve yedinci oldu.

Şampiyona’da yarın 60 kg’da  A.Berkin Özcan ve 66 kg’da Bayram Kandemir tatamiye çıkacak.

 

Bayram Kandemir bronz madalyayı kaçırdı

Ümitler Dünya Judo Şampiyonası’nın ikinci gününde 66 kg’da Bayram Kandemir bronz madalyayı kaçırdı. Şili’nin başkenti Santiago’da devam eden şampiyonada tatamiye 60 kg’da  A.Berkin Özcan ve 66 kg’da Bayram Kandemir çıkan isimlerdi.

Kandemir, sıkletindeki müsabakalara birinci turu bay geçerek başladı. İkinci turda Dominik Cumhuriyetli, üçüncü maçında Kazak rakiplerini yenerek çeyrek finale yükseldi. Kanadalı rakibini ipponla geride bırakan Kandemir yarı finalde Japonla eşleşti. Mücadelede rakibine yenilen Kandemir, Tacikistanlı rakibiyle yaptığı üçüncülük mücadelesinde şansını iyi değerlendiremedi bronz madalyayı kaçırdı.

Şampiyonanın üçüncü gününde erkekler 73 kg’da M. Mustafa Koç, 81 kg’da Mert Şişmanlar ve kadınlar 57 kg’da Habibe Afyonlu madalya için tatamiye çıkacak.

 

Kapanış madalyası Ömer Kemal Aydın'dan bronz

Ümitler Dünya Judo Şampiyonası’nın ferdi müsabakalarının kapanışını +90 kg’da Ömer Kemal Aydın bronz madalya ile yaptı. Aydın, ilk turu bay geçtiği karşılaşmalarının ikincisinde Japon rakibini ippon ile yendi. Çeyrek final müsabakasında Alman rakibine son saniyelerde kendi oyunuyla yenilince repesaja kaldı. Bronz madalya yolundaki ilk maçında Gürcüyü ipponla geride bırakan Aydın, üçüncülük kürsü mücadelesinde Brezilyalı rakibini de ipponla yendi ve madalyayı boynuna taktı.

Şili’nin başkenti Sandiego’da ferdi müsabakalar sonunda Türkiye; bir altın ve 2 bronz madalya ile ülke sıralamasında sekizinci olurken, ilk sırayı Japonya (3A, 2G, 7B), ikinciliği Almanya (2A, 1G, 4B) ve üçüncülüğü Rusya (2A, 1G, 3B) elde etti.

Arama

Sponsorlar

  • Airfel